پروژهپروژه های AVRماژول های مخابراتیمیکروکنترلرهمه ی مطالب

راه اندازی ماژول بلوتوث HC-05 (قسمت آخر)

قسمت سوم آموزش راه اندازی ماژول بلوتوث HC-05:

در قسمت اول:

با ماژول بلوتوث HC-05 آشنا شدید و نحوه راه اندازی ماژول به طور کامل شرح داده شد. و نحوه ی وصل شدن به ماژول از طریق بلوتوث از طریق یک ویدیوی کوتاه آموزش داده شد.

در قسمت دوم :

ابتدا در ویدیوی نحوه راه اندازی ماژول مرور شد. در ادامه نحوه تغییر تنظیمات ماژول از طریق AT Command ها شرح داده شد. و در ادمه بحث برنامه هایی برای گوشی های هوشمند برای کنترل ماژول بلوتوث معرفی شد.

و در قسمت سوم و آخر آموزش :

ابتدا برنامه میکروکنترلر برای وصل شدن به ماژول و توضیح سطر به سطر برنامه به زبان C سپس نحوه وصل شدن به ماژول بلوتوث از طریق گوشی و کامپیوتر دوباره مختصر شرح داده می شود. و ویدیوی عمل کرد مدار و کنترل چند led قرار داده می شود.

و برای کسانی که بسکام و زبان بیسیک رو دوست دارند:

ما به همه ی سلیقه ها احترام می گزاریم!. در پست بعدی که پنجشنبه منتشر می شود. کد راه اندازی ماژول با میکروکنترلر ATmega8 و بسکام ارائه می شود. در این پست PCB و عکس برد ساخته شده برای کنترل موتور DC با ماژول بلوتوث قرار داده می شود که توسط دوست عزیزم مهندس عباسزاده تکمیل شده و علاوه بر این ها یک برنامه گرافیکی برای ویندوز که با Lab view درست شده است.

برنامه ی لازم برای راه اندازی مآژول بلوتوث HC-05 با میکروکنترلر ATmega32:

نکته ی مهم برای اجرای این برنامه این است که از کریستال خارجی 11.0592 مگاهرتز استفاده شده است.

#include <string.h>
#include <mega32.h>
#include <stdio.h>
void main(void){
  char buffer[];
  char led_1_on[] = "led1on";
  char led_1_off[]= "led1off";
  char led_2_on[] = "led2on";
  char led_2_off[]= "led2off";
  DDRA=0XFF;
  UCSRA=0x00;
  UCSRB=0x18;
  UCSRC=0x06;
  UBRRH=0x00;
  UBRRL=0x47;
while (1)
   {
    scanf("%s",buffer);
    printf("reseive=%s",buffer);
    if(strcmp(led_1_on,buffer)==0) PORTA.0=1;
    if(strcmp(led_1_off,buffer)==0)PORTA.0=0; 
    if(strcmp(led_2_on,buffer)==0) PORTA.1=1;
    if(strcmp(led_2_off,buffer)==0)PORTA.1=0;
   }
}
 • در سطر اول کتابخانه ی string.h رو داریم که برای دستور strcmp است که در داخل در داخل دستور if برای مقایسه رشته ها بایکدیگر به کار برده شده است.
 • سطر دوم که معرف حضور هست ! کتابخانه لازم برای ATmega32
 • سطر سوم کتابخانه ی stdio.h تعریف شده برای استفاده از دستورات printf و scanf
 • سطر 5 تا 9 متغییر های لازم تعریف و مقدار دهی اولیه کردیم.
 • در سطر 10 پورت A رو خروجی کریدم تا led ها رو به این پورت وصل کنیم.
 • از 11 تا 15 تنظیمات پورت سریال هست که با مقادیر مقابل تنظیم شده اند: Baud Rate روی 9600 تنظیم شده بیت توازن نداریم و بیت پایان یک بیت تعریف شده.
 • در سطر 16 حلقه بی نهایت while هست. 1 داخل پارانتز به این معنی است که شرط while همیشه درست هست.
 • در سطر 17 دستور scanf کاراکتر های ارسالی از پورت سریال رو دریافت و در رشته ی buffer که در بالا تعریف کردیم ذخیره می کند.
 • در سطر 18 دستور printf کاراکتر هایی که ارسال کردید و در رشته ی buffer ذخیره شده رو به پورت سریال میفرسته تا مطمئن شید که چی فرستادید!
 • در سطر 19 در داخل شرط if دو رشته با هم توسط دستور strcmp مقایسه می شوند اگر دو رشته با هم برابر باشند تابع strcmp مقدار صفر رو بر می گردونه و شرط if درست است و دستور if اجرا می شود. و اگر دو رشته با هم برابر نباشند. مقداری غیر از صفر برگردانده می شود و دستور if اجرا نم شود.

مثال میزنم شاید روشن تر بشه مفهوم شما کاراکتر led2on رو به میکرو میفرستین و قبلا در ابتدای برنامه رشته led_2_on مقدارش رو برابر led2on تعریف کردیم پس وقتی کاراکترهایی که شما فرستاده اید و در متغییر buffer ذخیره شده است توسط strcmp با متغییر led_2_on مقایسه شود چون کاراکترها با هم مساوی هستند. مقدار 0 توسط strcpm برگردانده می شود(یعنی strcmp()=0) و شرط if برقرار شده و دستور if اجرا می شود. ببخشید که خیلی توضیح دادم.

ویدیوی کنترل مدار با گوشی:

در این ویدیو نحوه اتصال به ماژول و تست برنامه و مدار بسته شده نشان داده می شود.

 وصل شدن با کامپیوتر به ماژول بلوتوث HC-05:

بعد از کانکت شدن بلوتوث کامپیوتر به ماژول ویندوز ماژول رو به عنوان یک پورت سریال می شناسه و دقیقا می تونین مثل پورت سریال ازش استفاده کنید. و به وسیله ی هایپرترمینال یا هر ترم ترمینال سریال دیگری به ماژول وصل شین ودستورات کنترلی خودتون رو که در برنامه ی مبکروکنترلر تعریف کردیید از طرق کامیوتر به ماژول و از ماژول به میکروتون ارسال کنید.

من این پست رو در آینده تکمیل می کنم شما هم اگر ابهامی در باره ی راه اندازی این ماژول باقی مونده در قسمت نظرات مطرح کنید. و من نواقص رو تکمیل کنم.

دانلود پروژه ی کدویژن

دانلود فایل های مورد نیاز از کانال تلگرام

سوالات شما:

میشه ماژول رو با ۵ ولت راه اندازی کرد یا خیر ؟

– نه ولتاژ تغذیه ی ماژول 3.3 ولت بوده و در صورت تغذیه با 5 به مشکل بر می خورید.

لطفا در مورد پایه ی ۳۴ برای تعیین baud rate ارتیاظ سریال توضیح بفرمایید .

اگر هنگام راه اندازی ماژول پایه ی 34 زمین شود. ماژول با Baud rate 9600 راه اندازی می شود. و اگر هنگام راه اندازی این پایه به ولتاژ 3.3 ولت وصل شود ماژول با Baud rate 38400 را ه اندازی می شود.

در دیتاشیت ماژول توصیه شده که برای تغییر تنظیمات ماژول از Baud Rate 38400 استفاده شود.

علی عزتی

علی عزتی هستم. رشته ی مهندسی برق الکترونیک رو خوندم. علاقه ی من به یادگیری و به اشتراک گذاشتن چیز هایی که یاد گرفتم. باعث شد تا الکترولب ایجاد بشه. علاقه ی زیادی به الکترونیک دارم. و دوست دارم چیزهای جدید یادبگیرم و بسازم ... :))

نوشته های مشابه

191 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من اگه بخوام این ماژول رو با میکرو راه اندازی کنم که وصلش کنم به کامپیوتر و از طریق کامپیوتر صوت ، تصویر یا… را با یک گوشی موبایل تبادل کنم باید از چه دستوراتی استفاده کنم؟
  ممنون

  1. ماژول بلوتوث hc-05 تا جایی که من میدونم قابلیت انتقال صوت و تصویر رو نداره و باید برای انتقال صوت از ماژول های دیگه مثل ماژول بلوتوث صوتی Xs3868 یا ماژول بلوتوث صوتی BLK-MD-SPK-E – انکودر MP3 و یا هر ماژول مشابهی استفاده بشه این ماژول ها و مشخصاتشون رو می تونین در فروشگاه آفتاب رایانه ببینید

 2. ببخشید برای کانکت شدن بلوتوث pc به ماژول باید فقط تغدیه های ماژول برقرار شده باشه؟ اگه بخوام ماژول رو با میکرو راه اندازی کنم و از طریق کامپیوتر حروف را بایک گوشی موبایل تبادل کنم باید از چه دستوراتی استفاده کنم ؟

  1. ببخشید ولی من متوجه منظور شما نشدم؟ اگر هدف فقط تبادل حروف با یک گوشی هست که به میکرو هم نیازی نیست و می تونید ماژول رو با یک تبدیل USB به سریال یه کامپیوتر وصل کنید. و با بلوتوث گوشی به ماژول(توسط برنامه هایی که در پست دوم معرفی کردم) و از طریق نرم افزار هایپر ترمینال متن یا حروف مورد نظرتون رو ارسال یا دریافت کنید.

   1. از راهنماییتون ممنونم.
    برای ارسال حروف یا جملات با نرم افزار هایپر ترمینال به کد خاصی احتیاج داریم؟ یا اینکه حروف مورد نظرمون رو کافیه توی اون محیط بنویسیم و اینتر کنیم؟

    1. نه به کد خاصی نیاز نیست. همون می نویسین و Enter رو میزنین. فقط برای اینکه کلمه ای که تایپ کردین رو بیبنین (در حالت عادی کلمه ای که تایپ میشه دیده نمیشه) تنظیماتی که در قسمت دوم آموزش به صورت عکس گذاشتم رو اعمال کنید.

 3. سلام
  تشکر و خسته نباشید برای آموزش عالیتون

  لطفا در مورد پایه ی ۳۴ برای تعیین baud rate ارتیاظ سریال توضیح بفرمایید .
  تشکر

 4. سلام
  با تشکر از آموزش هاتون

  برای ولتاژ 3.3 ولت از چه رگولاتوری استفاده کرده اید؟

  1. من از رگلاتور 3.3 ولت AMS1117 که به صورت SMD هستش استفاده کردم.(ارزان تر هستش و خوب جواب میده عکسش رو می زارم:))
   روی 3 تا پین هدر لحیم کاریش کردم و استفاده می کنم. شما می تونید از LF33 یا رگولاتور 3.3 ولت LD1085 استفاده کنید.

 5. چرا وقتی ماژول و تو مد 2 کانفیگ میکنم با گوشی سرج میکنم hc05 اسمشو نمیتونم پیدا کنم؟

  1. در حالتی که تو مد at command باشه امکان اتصال وجود نداره برای پیدا کردن ماژول و برقراری ارتباط باید پایه 34 آزاد باشه و بعد تغذیه ماژول رو برقرار کنید.

 6. سلام خسته نباشید
  ممنون از زحماتتون
  من می خوام توسط یه سنسور دما (lm35) دما رو بخونم و با بلوتوث به لپ تاپ بفرستم می خواستم راهنماییم کنید که مقاومت یا خازنی اگه نیاز داره لطف کنید به من بگید
  با سپاس فراوان

  1. نکته ی خاصی که نداره دما با ADC میکرو اندازه گیری میشه و توسط پورت سریال به ماژول بلوتوث ارسال میشه و از ماژول به صورت بلوتوث به لب تاپ منتقل میشه.
   فقط بهتره(بدون تقسیم ولتاژ هم جواب میده) روی پین RX ماژول بلوتوث توسط دو تا مقاومت 1K و 3.3K تقسیم ولتاژ بکنید چون سطح ولتاژ میکرو 5 هست و مال ماژول 3.3 ولت اما برای پایه ی TX نیاز به تقسیم ولتاژ نیست.

 7. با تشکر از اموزش های خوبتان . من می خواهم وبکمی را که خروجی ان به صورت usb هست را به وسیله hc_05 به لپ تاپ متصل کرده و لپ تاپ بتواند ان را شناسایی کند و بخواند . و اگر نمی شود راهنمایی کنید که چگونه می توانم این کار را بکنم . من این ترفند را برای ربات تغیب خط با پردازش تصویر با متلب نیاز دارم .برای همین باید متلب بتواند دوربین را بشناسد .با تشکر از شما .

  1. در دیتاشیت ماژول بلوتوث HC-05 صحبتی از انتقال صوت یا ویدیو نشده و فکر نمکنم که این ماژول توانایی انتقال صوت یا تصویر رو داشته یاشد. از طرفی من اطلاعاتی از نحوه ی راه اندازی وب کم USB ندارم یعنی طریقه دریافت اطلاعات از طریق USB رو نمی دونم. باز اگه از دوستان اطلاعاتی دارند ممنون می شم راهنمایی کنند.

 8. سوال دیگری که داشتم این است که وقتی درایور HC_05 نصب شد .HC_05 برابر با پورت com می شود ؟ یعنی این که من در برنامه نویسی (متلب) وقتی به RX و TX پورت com مقدار دهم به طور خودکار به HC_05 RX , TX مقدار دهی می شود؟ یا تنظیمات و کار خاص دیگری دارد ؟

 9. سلام.
  اگه امکانش هست زودتر بیسیکم بذارید دستتون درد نکنه بی صبرانه منتظریم……

 10. ببخشید اون مبدل سریال به usbکه استفاده کردین درایور داره؟ اگه بله باید چطوری نصبش کنیم؟

  1. مبدل usb به serial که من استفاده می کنم PL2303 هستش که اگه ویندوز به اینترنت وصل باشه دایور به صورت اتوماتیک نصب میشه و اگه به اینترنت وصل نیست می تونید درایورشو از لینک زیر دانلود کنید:
   دانلود درایور
   عکس مبدل usb به serial مورد استفاده رو هم میزارم

 11. سلام
  اگه میشه لطفا آموزش یه ماژول وای فای هم بزارید یکی که تو ایران راحت گیر بیاد
  تشکر

  1. سلام کارکردن با ماژول WiFi یکم آشنایی بامفهوم شبکه رو می خواد یه نگاه می کنم اگه امکانشو داشتم حتما

  2. سلام دوست عزیز من اگر بخام ماژول hc05 رو روی یک دستگاه وصل کنم و بخام عکس یا تصویر رو روی گوشی دریافت کنم چکار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنی

 12. با سلام
  قبل از هرچیز از اینکه زحمت زیادی برا آموزش دادن کشیدید تشکر میکنم
  من یه مشکل در ارسال و دریافت اطلاعات به ماژول دارم اگه میشه راهنمایی کنید
  من از 2 طریق به ماژول بلوتوثhc-05 ,اتصال با گوشی توست برنامه اندرود و با بلوتوث لپ تاب میشوم و در لپ تاب به عنوان پورت سریال شناخته می شه اما امکان ارسال هیچ کدی که در دیتا شیت ماژول آمده نمی باشد و همه تنظیمات طبق آموزش شما درست است خواهشا راهنمایی کنید

  1. سلام
   امکان تغییر تنظیمات ماژول وقتی که به وسیله بلوتوث وصل هستید وجود نداره و باید با یک مبدل USB به serial به ماژول وصل شده و باود ریت ماژول زو روی ۳۸۴۰۰ بذارید تا بتونید تنظیمات ماژول زو تغییر بدید

 13. سلام ببخشید میشه لطف کنید بگید درایور مبدل سریال به usb رو چطوری نصب میکنن؟

  1. من قبلا هم گفتم اگه کامپیوترتون به اینترنت وصل باشه خود به خود نصب میشه و نیاز به کاری نیست اگه متصل به اینترنت نیست در کامنت قبلی درایور مربوط به PL2303 رو گذاشتم اگه تبدیل تون از این نوع نیست نوع اش رو بگین تا دقیق تر بگم چی کار کنید.

   1. از راهنماییتون ممنونم تبدیل من از نوعch340g هست . ببخشید از کجا باید متوجه شیم درایور نصب شده؟ اخه من به اینتر نت متصل هستم.

    1. برای فهمیدن اینکه درایور نصب شده یا نه باید روی my computer روی دسکتاپ راست کلیک کرده و properties رو انتخاب کنید در صفحه ای که باز می شود از سمت چپ گزینه ی device manger رو انتخاب کنید باید در صفحه ی باز شده باید در قسمت ports هچین چیزی رو بینید یا اسم تبدیلتون اگه نصب شده باشه اینجوری هستش

     1. http://devid.info/1680/USB-SERIAL+CH340سلام از راهنماییهاتون واقعن ممنونم ببخشید ولی من هر کاری میکنم این تبدیلم درایورش نصب نمیشه یعنی توی قسمت ÷ورت چیزی اضافه نمیشه لینک دانلود درایور هم براتون گذاشتم ازتون ممنون میشم کمکم کنید

 14. سلام
  مهندس اگه امکانش هست کدبرنامه ارتباط گوشی با بلوتوث به میکرو برای را اندازی led
  رو به به زبان بسکام بزارید ممنون میشم

 15. سلام
  آیا میشه دوتا ماژول با همدیگه ارتباط بقرار کنن یعنی یکی تو مد master و اون یکی تو مد slave باشه؟ واین که چطور با هم pair میشن؟

  1. بله می شه از این ماژول تو هر دوتا مد استفاده کرد و کد و تنظیماتش تو AT command هایی که تو پست اول برای دانلود گذاشته شده هست

 16. سلام مهندس خسته نباشین
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  من تازه با سایتتوت آشنا شدم وقعا جالبه و مطالب مفیدی داره….غرض از مزاحمت 1 ماژول بلوتوث راه اندازی کردم که چند تا ال ای دی رو با گوشی روشن خاموش کنم .همه چیز خوب کار میکنه ولی وقتی دستور روشن کردت اال ای دی ها رو از گوشی به ماژول می فرستم هیچ اتفاقی نمی یفته….اینم بگم که هنگام لیحیم کاری ماژول لحیه پایه 34 من از بین رفته ولی با این وجود ماژولم به گوشی وصل میشه!ممکن لطف کنید بگین مشکل از کجاست؟باید ماژول رو عوض کنم یا نه

  1. نه مشکل از ماژول بلوتوث نیست و از بین رفتن پایه ی 34 هم مشکلی به وجود نمیاره شما باید میکرو تون رو چک کنید می تونید میکرو رو با ماژول USB به سریال به کامپیوتر وصل کنید و دستورات رو با برنامه ی هایپر ترمینال بفرستید و از درست اجرا شدن برنامه توسط میکرو مطمئن بشید بعد با ماژول بلوتوث امتحان کنید. نکته ی مهم برای اجرای این برنامه این است که از کریستال خارجی 11.0592 مگاهرتز استفاده شده است.

    1. سلام
     برنامه ای که توی همین پست گذاشته شده به صورت عملی تست شده و مشکلی نداره برای تست و یافتن مشکل مدار بهتره از یک مبدل استفاده کنید هزینه ی زیادی هم نداره حدود 6 تومن هست من خودم برای تست و راه اندازی مدار از همین روش استفاده کردم

     1. شرمنده مهندس بازم مزاحم می شم
      مبدل یو اس پی به سریال خرید م حالا نمی دونم چطور باید میکرو یا ماژول بلوتوث رو بهش وصل کنم؟
      و در برنامه هایپر ترمینال چطور باید دستور به میکرو بدم میشه 1 خورده توضیح بدی؟
      با تشکر

     2. در قسمت دوم آموزش در باره نحوه وصل کردن مبدل به ماژول توضیح دادم ویدیو ها رو ببینید توضیحات هایپر ترمینال هم هست
      لینک قسمت دوم آموزش
      و در مورد اتصال مبدل به میکرو هم در این پست اطلاعات کاملی هست
      آموزش پورت سریال در AVR
      اگر به کارکردن با پورت سریال آشنا باشید ماژول بلوتوث هم چیزی به جز ارتابط سریال نیست.

     3. سلام جناب مهندس
      امیدوارم حالتون خوب باشه
      ماژول رو به کامپیوتر وصل کردم و تونستم تنظیماتشو درست کنم!!!!و میکرو رو به کامپیوتر وصل کردم و توی باوند 9600 برام هیچ کاری انجام نمی ده ولی وقتی تو برنامه باوند رو 1200 تنظیم می کنم درست کار می ده!!!!!حالا وقتی ماژول که باوند 9600 و میکرو که باوند 9600 رو تو مدار به هم وصل می کنم هیچ اتفاقی نمی یوفته؟

     4. اگه از برنامه ای که در این پست قرار گرفته استفاده کنید باید از کریستال 11.0592 مگا هرتز استفاده کنید. و برنامه پست رو بارها امتحان کردم و مشکلی نبوده

 17. سلام ، ممنون از آموزشتون

  می خواستم بدونم می شود از این ماژول برای ارتباط دو میکرو استفاده کرد؟؟ در ضمن میکرو ها لزوما فرستنده یا گیرنده نیستند و بسته به شرایط باید گیرنده یا فرستنده باشند.

  ممنون

 18. سلام وقتتون بخیر ببخشید من دارم روی یک پروژه کار میکنم که هدف اون ارسال یک جمله از طریق بلوتوث از کامپیوتر به گوشی موبایل یا بالعکس هست از ماژول hc05 استفاده کردم و یک تبدیل usbبه سریال استفاده کردم تغذیه های ماژول ها رو بهشون دادم و rx و tx ماژول ها رو هم ضربدری به هم وصل کردم زمین اونا هم مشترکه وقتی تبدیل رو به کامپیوتر وصل میکنم شناسایی میشه ولی توی هایپر ترمینال وقتی AT مینویسم هیچی جواب نمیگیرم میشه کمکم کنید لطفا؟ کدوم قسمت از کارم مشکل داره؟

  1. برای تغییر تنظیمات ماژول باید باود ریت 38400 و برای استفاده از ماژول باودریت رو 9600 تنظیم کنید به وسیله ی پایه ی 34

 19. ببخشید از گوشی با نرم افزار بلوتوث ترمینال هرچی رو که ارسال میکنم تو محط هایپر ترمینال به صورت ضربدر میبینم یعنی مثلن وقتی واژه go رو ارسال میکنم فقط میتونم 4 تا ضربدر ور توی محیط هایپرترمینال ببینم. مشکل از کجاست؟

   1. از راهنماییتون ممنونم باود ریت رو تغییر دادم درست شد
    ببخشید یه سوال منظور از باود ریت چیه؟ ارتباطی با پهنای باند یا فرکانس داره؟

    1. من این مفهوم رو من در آموزش ارتباط سریال توضیح دادم اینجا هم میزارم
     Baud rate عرض هر بیت را مشخص می کند دو طرف ارتباط باید از عرض هربیت اطلاع داشته باشند. اگر در یک ارتباط سریال baud rate برابر ۹۶۰۰bps ( (bite per secondباشد. به این معنی است که فرستنده باید ۹۶۰۰ بیت را در یک ثانیه ارسال کند.

 20. با سلام آیا برای کریستال ۱۱٫۰۵۹۲ در بیسکام و کد ویژن نیازی به تنظیما کردن فیوز بیت هست یا نه اگر هست توی بیسکام توضیح بدید.

  1. تنظیم فیوز بیت توسط برنامه پروگرمرتون انجام میشه و به بسکام یا کدویژن ریطی نداره فیوزبیت ها هم در پست های قبلی توضیح داده شده اند از قسمت جست و جو برای پیدا کردنش استفاده کنید

 21. دوستان میشه در مورد پایه های این تبدیل یو اس بی به سریال توضیح بدید؟آیا gnd و tx و rx نیاز هست؟

 22. سلام با تشکر از وقت و حوصله شما. درباره چگونگی ارتباط نرم افزار متلب با نرم افزار هایپرترمینال برای برقرار ارتباط بلوتوثی با ماژول بلوتوث هم توضیح دهید.
  قرار بود برنامه ی نوشته شده با ویژال استدیو برای کنترل ماژول بلوتوث از کامپیوتر را قرار دهید. آیا ویژوال استودیو مستقیما با ماژول ارتباط می گیرد یا باز هم باید از واسط هایپر ترمینال استفاده کند؟

 23. آیا متلب مستقیما با ماژول ارتباط می گیرد یا باز هم باید از واسط هایپر ترمینال استفاده کند؟

  1. هم متلب و هم ویژوال استدویو قابلیت ارتباط با پورت سریال به صورت مستقیم رو داره بله گفته بودم ولی فرصت نشد روی برنامه کار کنم و موند

  1. واقعیت اینه که من با پورت سریال در پورتیوس کار نکردم و اطلاعات چندانی در این مورد ندارم ولی می تونید از این کتاب اموزش استفاده کنید که در قسمت آخر نحوه ی کار با پورت سریال در پرتیوس رو هم توضیح داده
   لینک پست

 24. پروژتون تا الان کامل کامل به جز یه چیز؟؟!
  اگه شماتیک مداری قسمت های {
  راه اندازی ماژول بلوتوث HC-05 (قسمت دوم)فیلم
  و
  ویدیوی کنترل مدار با گوشی:(قسمت آخر)فیلم
  }
  رو قرار می دادید .

  برای تغییر اسم ماژول hc05 باید با usb فقط ارتباط برقرار کرد .یا راه دیگه ای هم هست.

  1. شماتیک هم میزارم برای تغییر تنظیمات ماژول باید با 38400 به پایه های rx و tx ماژول وصل بشید

 25. سلام در جواب من گفتید:
  “هم متلب و هم ویژوال استدویو قابلیت ارتباط با پورت سریال به صورت مستقیم رو داره”
  ماژول بلوتوث بعد از برقراری ارتباط بلوتوثی، به صورت پورت سریال شناخته میشه و متلب و ویژوال استدویو با آن ارتباط می گیرند. درسته؟ منظور شما از پورت سریال، rs232 نیست. درسته؟

  1. بله ماژول بلوتوث بعد از وصل شدن به لب تاپ به عنوان پورت سریال شناخته میشود و منظور همان rs232 هستش

 26. سلام به شما دوست عزیز – انقدر مطالب در مورد این ماژول زیاد است یکم راه اصلی را گم کردم . من می خواهم یک LED را با ویندوز با برنامه هایی مثل Visual Studio و matlab روشن کنم ان هم با استفاده از این ماژول و برنامه نویسی کدویژن برای میکرو . اگه بتونید سر فصل کار هایی که باید انجام دهم را بهم بگویید متشکر از شما می شوم .

  1. سلام
   اطلاعات کامل در این 3 قسمت برای راه اندازی ارائه شده و با این اطلاعات میشه به راحتی ماژول رو راه اندازی کرد.
   ولی در مورد برنامه مطلب یا ویژال استدیو رشته تخصصی بنده الکترونیک هستش و زیاد نمی تونم برای این نرم افزارها وقت بزارم هرچند اگر پروژه ای پیش بیاد می تونیم پروژه رو با هر 3 نرم افزار لب ویو و متلب یا ویژال استدیو کار کنیم. برای آشنایی بیشتر با ویژال استدویو می تونید عبارت دانلود کتاب آموزش پورت سریال در C# رو در سایت جستوجو کنید

 27. با سلام
  ضمن تشکر از آموزش بسیار خوب شما
  میشه لطفا بفرمایید آیا امکان اتصال پایه های TX و RX ماژول به ولتاژ 5 ولت وجود داره؟ یعنی میکرو با ولتاژ 5 کار کنه و ماژول با 3.3 ولت؟

  ممنون

 28. سلام و خسته نباشید . وقتی بخواهم بلوتوث را بدون اتصال به میکرو و بدون اتصال به تبدیل استفاده کنم جواب به من می دهد یا باید حتما به میکرو وصل باشد و میکرو دارای برنامه باشد یا نه ؟

  1. باید خروجی سریال ماژول رو با میکرو یا هر وسیله دلخواه دریافت کنید تا متوجه عملکرد ماژول بشید

 29. اقا ما هرکاری که کردیم بشه ، نشد )-:
  خدایی خستم کرد
  یه حرفی ، یه چیزی ،بگین کار ما هم راه بیفته
  یاعلی

 30. سلام
  اقا مشکل میدونین کجاست ، من رشته رو دریافت میکنم و رو ال سی دی هم نمایش میدم ، اما نمیدونم چرا نمیتونه درست مقایسه کنه . زمانی هم که یچی دیگه میفرستم و بجای مساوی از نقیض استفاده می کنم تو اون if ها درست کار میکنه ، ینی اگه مساوی نبود عمل کن . لطفا راهنماییم کنین
  باتشکر

  1. سلام
   من این برنامه که در اینجا قرار داده شده امتحان کردم و گذاشتم و مشکلی نداره برای آشنایی بیشتر با این دستور ها می تونید به پست آموزش سریال قسمت پایانی مراجعه کنید

 31. متلب با بسیاری از دستگاه های جانبی(بلوتوثی) نمی تواند ارتباط برقرار کند. نرم افزار Advanced Com Port Redirector مال شرکت Eltima هست که خیلی ساده نصب می شود. و طبق مطالب سایت مرجع، استفاده از آن آسان است:
  سایت دانلود http://www.eltima.com/products/com-port-redirector/
  این نرم افزار کمک می کند که شماره پورت واقعی را با شماره پورت مجازی جابه جا کرده و متلب دستورات را به پورت مجازی می فرستد ولی در واقع همه دستورات در پورت واقعی دریافت خواهد شد.
  اما موقع pairing، خطای error occurred during ports addition می دهد. می خواستم بپرسم کسی با این نرم افزار کارکرده؟ این error چه جوری رفع می شود؟

  1. نمی دونم چرا با هایپر ترمینال کار نمی کنید برنامه ی هایپر ترمینال رایگان هستش و بدون مشکل کار می کنه این نرم افزار پولی هستش ما در وبسایت بیشتر روی نرم افزار های رایگان تاکید داریم ولی اگه فرصت شد امتحان می کنم و نتیجه رو می گم

 32. سلام باتشکر
  درواقع من می خواهم gui داشته باشم که کاربر با کلیک در آن، نتیجه را در پورت سریال خروجی ببیند. با هایپرترمینال نمی توانم gui داشته باشم. در واقع اینطور فهمیده ام که هایپر ترمینال با هیچ نرم افزار دیگری همکاری نمی کند. درسته؟

  1. شما برای ارتباط با پورت سریال با متلب کار می کنید؟ من تا به حال ارتباط سریال رو در مطلب امتحان نکردم ولی نرم افزار لب ویو خیلی خیلی کامل هستش و به راحتی می توان رابط گرافیکی قدرتمندی ساخت

  2. خوب GUI رو با ویژوال بیسیک طراحی کن راحت و خوب باشه + توابع کار با پورت سریال رو داره

 33. آیا با هایپر ترمینال می توانم یک پورت واقعی را با یک پورت مجازی مرتبط کنم؟

 34. سلام خیلی ممنون از آموزشتون
  من این ماژول رو راه اندازی کردم ولی یه مشکلی دارم که بعد از چند بار دستور فرستادن به ماژول هیچ عملی انجام نمیشه . منظورم همین روشن و خاموش کردن این ال ای دی هاست. بعد از چند بار روشن و خاموش کردن مازول دیگه دستورات جدید رو انجام نمیده .
  فکر کنم حافظه بافر پر می شه .
  اگه میشه یه کم در مورد بافر و مشکلی که خدمتتون عرض کردم توضیح بدید.
  ممنون

  1. اگه دیتاشیت ماژول هم نگاه کنید چنین موردی توش نیست ولی من باز نگاه می کنم و میگم

 35. دستت دردنکنه خیلی خوب بود.بابرنامه شماکارمی کنه ولی با برنامه من نه به نظرتون چرا؟
  اینم برنامم

  1. کد تون رو که در قسمت نظرات کپی کردین درست نیومده بود بهتره بزام فایلش رو ایمیل کنید ایمل هم electrolab.ir در جیمیل هستش

 36. سلام
  من از ماژول بلوتوث BTM 182 استفاده می کنم. آیا شما با آن کار کرده اید؟ من برای تنظیمات آن مثل روشی که شما توضیح داده اید از Hyper Terminal استفاده کردم ولی هر کامندی رو که می نویسم هیچ جوابی دریافت نمیکنم؟ OK یا ERR هیچ کدام را دریافت نمی کنم. میخواستم ببینم شما میدونید علتش چیه؟

  در ضمن اولا من با خود بلوتوث به کامپیوتر وصل میشوم یعنی با استفاده از یک پورت کام مجازی، ثانیا بلافاصله بعد از راه اندازی Hyper terminal بلوتوث شروع به دادن دیتا میکند که من با ارسال کامند ‘+++’ که در دیتاشیت خودش آمده، جلوی ارسال دیتا را گرفته و شروع به نوشتن کامن میکنم ولی هیچ اتفاقی نمی افتد.

  ممنون میشم اگه کمک کنید ببینم مشکل از کجاست؟؟؟

  1. سلام
   من با این ماژول کار نکردم ولی در ماژول HC-05 تنظیمات ماژول فقط در صورتی تغییر می کنه که به پایه های RX و TX ماژول وصل بشید و نمیشه به وسیله ی بلوتوث تنظیماتش رو تغییر داد شما با مبدل USB به سریال امتحان کنید شاید جواب گرفتید

 37. سلام
  من از ماژول بلوتوث BTM 182 استفاده می کنم. آیا شما با آن کار کردین؟ من برای تنظیمات آن مثل روشی که شما توضیح دادین از Hyper Terminal استفاده کردم ولی هر کامندی رو که می نویسم هیچ جوابی دریافت نمیکنم؟ OK یا ERR هیچ کدام رو دریافت نمی کنم. میخواستم ببینم شما میدونید علتش چیه؟

  در ضمن من با خود بلوتوث به کامپیوتر وصل میشم یعنی با استفاده از یک پورت کام مجازی و بلافاصله بعد از راه اندازی Hyper terminal بلوتوث شروع به دادن دیتا میکنه که من با ارسال کامند ‘+++’ که در دیتاشیت خودش آمده، جلوی ارسال دیتا را گرفته و شروع به نوشتن کامند میکنم ولی هیچ اتفاقی نمی افته.

  ممنون میشم اگه کمک کنید ببینم مشکل از کجاست؟؟؟

 38. سلام
  ممنون از راهنماییتون. دقیقا مشکل همین بود که شما فرمودید.
  آیا شما اطلاع دارید که با میکرو کنترلر هم می توان کامندها رو ارسال کرد و یا فقط با استفاده از نرم افزارهای ترمینال میتوان کامند ارسال کرد؟ و آیا ماژول بلوتوثی رو دیدید که خودش میکروکنترلر داشته باشه؟

  1. بله به راحتی میشه با میکرو هم کامند ارسال کرد برای اطلاع از انواع ماژول بلوتوث می تونید به فروشگاه آفتاب رایانه هم نگاه کنید

 39. کامندها که کد اسکی هستند مگه میشه در برنامه میکرو آورد؟ برنامه میکرو که کدهای مخصوص خودش رد داره؟

  1. سلام
   کامنت شما به قسمت اسپم رفته بود و من ندیدم.
   بله ارتباط ارتباط سریال هست و فرقی ما بین کامپیوتر و میکرو نیست. فقط باید معادل کلید ها رو بدونید که مثلا به جای Enter می تونید از /r/n استفاده کنید

 40. سلام
  میخواستم بدونم شما می دونید که بقیه پایه های این ماژول ها برای چی استفاده می شوند؟ حدود 30 تا پایه داره که ما فقط از زمین و تغذیه و RX و TX استفاده میکنیم. داخل دیتاشیت هم که همه رو I/O نوشته؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. سلام
   این پایه ها همون تور که گفتید پایه های I/O هستند و با دستورات ATComand کنترل میشن در قسمت اول آموزش اگر فایل مربوط به کامند ها رو دانلود کنید روش کار باهاش هست در اون فایل

   1. با سلام
    من سوالی داشتم.نمیدونم در مورد کار با ماژول بلوتوث، چرا عمل مقایسه برای من به درستی انجام‌ نمیشه .یعنی به طور کلی نمیتونه به درستی کاراکترهای فرستاده شدرو تشخیص بده. ممنون میشوم راهنمایی کنید.و اینکه من بادریتو ۹۶۰۰ درنظر گرفتم.چون در دیتاشیت گفته به طور پیش فرض این مقداره.

 41. سلام
  ممنون از پاسخ شما
  راستش من این سوال برام پیش اومده که هر ماژول بلوتوث حتما خودش دارای یک میکروکنترلر با امکانات کم باید باشه که امکان ارسال سریال داره!!!! چون ما ارسال سریال رو برای میکروکنترلرها داریم. یعنی یک سری رجیستر رو اینا باید داشته باشه؟؟؟؟ شما اطالاعی در این مورد دارید؟ من در مورد استک های بلوتوث چیزهایی شنیدم ولی خیلی متوجه نمیشم.

 42. سلام
  ارکجا باید مطمئن بشیم که باودریت نغییر کرده است؟ من با نرم افزار realterm که char count داره چک میکنم ولی مثل ابنکه باودریت تغییر نکرده؟ char count عدد خیلی کوچکتری رو نسبت به اون چیزی که مثلا برای بادریت 57600 باید نشون بده، نشون میده ( در 10 ثانیه ).

  1. این دستور AT+ UART? مقدار باود ریت رو نشون میده وقتی بعد از تنظیم باودریت با باود ریت تنظیم شده به ماژول وصل شین معلومه که باود ریت تغییر کرده

 43. سلام داداش من این ماژول بلوتوث روراه اندازی کردم بعدهرچی برنامه خودم می نویسم کارنمی کنه بابرنامه شماکارمی کنه ولی وقتی من برنامه شماروتغییرمی دم می خوام سه تاال ای دی روروشن خاموش کنه اون ال ای دی سومی هیچ کاری نمی کنه.
  همه ی قسمت هاش درست یه بارهم برات یه برنامه فرستادم یه توضیحی دادی خوب متوجه نشدم اگرمیشه یخورده بیشترتوضیح بده وبرنامه سه تاال ای دی روهم بزاربازم ممنون.

  1. اگه منظورتون شبیه سازی این پروژه هست. این ماژول در کتابخانه های برنامه ی پرتیوس نیست پس امکان شبیه سازی هم وجود نداره

  1. سلام
   ماژول به طور پیش فرض Slave تنظیم شده و من در این پروژه از ماژول به عنوان Slave استفاده کردم پس نیازی به تغییر نیست

   1. من از atmega8 استفاده کردم با ویزارد که می نویسم UCSRB=0x10 در میاد که با ماله شما فرق داره بعد فیوز بیتامم cksel رو 1111 تنظیم کردم
    الان هرکاری کردم مدار جواب نمیده
    کمک لطفا

    1. سلام اگر از کریستال 11.0592MHZ استفاده کرده باشین باید
     UCSRA=0x00;
     UCSRB=0x18;
     UCSRC=0x86;
     UBRRH=0x00;
     UBRRL=0x47;
     اینها باشن مقادیر رجیستر های سریال دوباره چک کنید
     و فیوز بیت ها رو هم که روی 1111 تنظیم کردین درسته و روی کریستال خارجی تنظیم شده و مشکلی نیست

 44. سلام
  چرا سه تا ledجواب نمیده؟
  ممکنه مشکل از توابع scanf وprintf باشه؟
  به جای این توابع میشه از توابه دیگه استفاده کرد؟

  1. نباید مشکلی پیش بیاد می تونید از توابع دیگه هم استفاده کنید توابع رو در قسمت دوم آموزش سریال آوردم می تونید از اون ها هم استفاده کنید.

 45. سلام ماژولHC 05 راه انداختم
  یه سوال : میخوام با برنامه blue term که روی اندروید نصب میشه و میکرو و کیبرد که ال سی دی گرافیکی و ماژول بهش وصله
  میخوام هر چی که روی گوشی میفرستم رو روی ال سی دی گرافیکی نشون بدم و هرچی از کیبرد میفرستم رو روی گوشی نشون بدم یکی زخمت بکشه برنامه رو بزبون بیسیک بگه چیکار کنم فقط یکم توجیه کنه کافیه
  سخت افزار الان کامله فقط برنامه رو نمیدونم چجوری شروع کنم منظورم چه دستوراتی برای این ارتباط برقرار کنم؟

  1. سلام تک تک این ها رو تونستید جداگانه راه اندازی و نتیجه بگیرید ازش؟ اگه این کار رو کردید یعنی می تونید یک متن دلخواه رو روی ال سی دی گرافیکی نشون بدید و از بلوتوث هم جداگانه نتیجه گرفتید کافیه عبارتی که از بلوتوث از طریق ارتباط سریال در میکروکنترلر دریافت کردید رو روی ال سی دی گرافیکی نشون بدید راه اندازی و تست تک تک شون مهمه و گرنه وصل کردنشون به هم کاری نداره باز اگه مشکلی بود در انجمن مطرح کنید آقای عباس زاده کمک تون میکنند electrolab.org

 46. با سلام و تشکر بابت مطلب مفیدتون.
  آیا امکان ارسال داده از میکرو به کامپیوتر یا اندروید هست؟ من قصد ارسال یک سیگنال آنالوگ از طریق میکرو به کامپیوتر را دارم که مربوط به پروژه ی پایانی من میباشد اگر در این باره و برنامه های مورد استفاده در آن راهنماییم کنید ممنون میشم.

  1. بله اتفاقا یکی از هم دانشجویان پروژه ای با این موضوع ساختن که به این قرار بود یک مقدار انالوگ (مربوط به دما)رو میکرو میخوند وبا استفاده از ماژول بلوتوث به کامپیوتر منتقل میشد و در کامپیوتر با استفاده از لب ویو نمودار تغیرات دما را نمایش میداد اگر منظور شما این هست . پس پروژه شما عملی هست

   1. با سلام من اطلاعات دقیق تری در این باره میخواهم اگر مقاله یا پروژه ای در این باره در اختیار من قرار دهید ممنون میشوم

    1. متاسفانه این پروژه ی من نیست و الا در اختیارتون میذاشتم در ضمن شما اون چیزی رو که میخواهید بگید تا بتونیم کمک کنیم در ضمن برای پاسخ دادن همه اعضا بهتره تو انجمن یه موضوع ایجاد کنید با اسم پروژه تون ودر اونجا سوالات خودتون رو مطرح کنید
     http://electrolab.org/forumdisplay.php?fid=6

 47. با تشکر با وصل کردن ماژول از طریق USB به PC درایور آن در device manager شناسایی نشد و با علامت تعجب زرد رنگ مشخص شده مشکل چه می تواند باشد ؟

   1. با تبدیل وصل کردم درایور هم نصب کردم متن اخطار بصورت زیر میباشد:
    windows found driver software for your device but encountered an error while attempting to instal it.
    that device cannot start.(code10)i

 48. ضمن سلام و تشکر بابت آموزش های خوبتون آقای عزتی

  من از ماژول hc-05 جهت ارتباط با نرم افزار اندروید خودم نیاز دارم با این تفاوت که این ماژول باید دیتایی را از میکرو گرفته و به نرم افزار اندروید انتقال بده و در نرم افزار اندروید اون رو بگیره و … .
  لطفا راهنمایی کنید که باید به چه صورتی این دستورات را در نرم افزار اندروید دریافت کنم.

  ضمنا متآسفانه شماره وایبرتون فعال نیست و نتونستم باهاتون ارتباط برقرار کنم.

  ممنون از لطفتون

  1. من در قسمت میکرو می تونم راهنمایی کنم ولی در برنامه نویسی اندروید تجربه ای ندارم
   عزتی

  2. دوست عزیز اگر برنامه اندروید شما حاضر هست که هیچ اما اگر میخواهید برنامه برای اندرویید بنویسید باید اول برنامه رو بنویسید سپس به دنبال قسمت الکترونیکی باشید چرا که برنامه نویسی اندرویید در eclips سختی خود را دارد و مدار الکترونیکی خود را مطابق با برنامه اندروید تطبیق دهید چرا که این کار ساده ترین راه حل هست .
   اما نکته دیگر :شما تخصص نوشتن برنامه برای اندرویید و میکرو را دارید و مشکل شما نحوه ارسال و پروتکل بندی اطلاعات هست . در این صورت شما باید نوع اطلاعاتی رو که میخواهید به موبایل بفرستید رو به ما بگین تا بیشتر راهنمایی کنیم

 49. سلام خسته نباشید
  من ماژول بلوتوث رو با کمک سایت شما راه اندازی کردم.
  الان میخوام ماژول وای فای esp8266 رو راه اندازی کنم . این ماژول هم با 3.3 ولت کار میکنه . توی سایت های خارجی دیدم که برای اتصال به pl2303 باید سطح ولتاژ رو تغییر بدیم.(الان توی اتصال به هایپر ترمینال مشکل دارم)
  توی ماژول بلوتوث این کار رو انجام ندادیم . در حالی که بلوتوث هم با 3.3 ولت کار میکرد. می خواستم بدونم مثلا “0” یا “1” که ازسال میشه برپایه 5 ولت ارسال میشه یا 3.3 ولت ؟ یعنی موقع دریافت یک منطقی از کامپیوتر ، ماژول آسیب نمیبینه ؟
  ممنون از سایت مفیدتون

  1. برای جلوگیری از احتمال اسیب رسیدن به ماژول باید خروجی pl2303 رو با یک تقسیم مقاومتی در حد چند اهم مقدار ولتاژ رو به 3.3 کاهش بدید (مقدار سطح یک در pl2303 پنج ولت هست)
   البته گروه ما الان روی این ماژول کار میکنه و نتایج رو به صورت یک اموزش کاملا رایگان در اختیار کاربران سایت قرار میدهد
   زکات علم نشر ان هست

  2. بهتره این بحث رو در انجمن ادامه بدیم تا همه استفاده کنند

 50. سلام آقای عزتی.خیلی ممنون از راهنماییاتون.من مدارو بستم و جواب هم گرفتم.الان میخوام ارتباط سیمی بین ماژول و میکرومو قطع کنم و از hm-tr استفاده کنم.به این صورت که ماژول به یک hm-tr وصل باشه و میکرو هم به یک hm-tr دیگه . در واقع دیگه میکرو و ماژول به همدیگه وصل نیستن و ارتباط سریال بین میکرو و ماژول از طریق hm-tr ایجاد بشه . ولی هر کاری میکنم درست در نمیاد . سرعت انتقال هر دو hm-tr هم 9600 است . پایه های RX و TX ماژول به صورت ضربدری به RX و TX hm-tr وصل شده . پایه های RX و TX میکرو هم به صورت ضربدری به RX و TX یک hm-tr دیگه وصل کردم . میخواستم ببینم شما میتونید راهنماییم کنید چرا مدار کار نمیکنه ؟
  (من از این hm-tr ها برای ازتباط سریال بین دو میکرو استفاده کردم و جواب گرفتم)

  1. حقیقتش اینه که من تا به حال تجربه ی کار با ماژول های HM-tr رو نداشتم ولی احتمال می دم به خاطر استفاده دو وسیله در ارتباط سریال خطای باود ریت بیشتر از حد مجاز میشه و ارتباط سریال برقرار نمیشه

 51. اين ماژول هاي بلوتوث نهايتا تا برد ١٠متر ١٥متر جواب ميدن.من ميخواستم با استفاده از hm-tr برد رو تا حدود ١٠٠متر زياد كنم.به اين صورت كه مثلا فاصله گوشي با ماژول بلوتوث همون ١٠متر باشه.ولي فاصله ماژول با ميكرو ١٠٠متر باشه.اگه نشه از اين ماژول هاي hm-tr استفاده كرد شما چه راه حلي پيشنهاد ميكنيد واسه اينكه برد رو زياد كنم؟

 52. سلام اقاي عزتي خيلي ممنون از راهنمايياتون.ميخواستم بپرسم برنامه اي هم واسه ios ميشناسيد يا نه؟

  1. گوشی های apple نمیتونند با این ماژول ها ارتباط برقرار کنن باید ماژول دیگه ای استفاده بشه که اون تو ایران وجود نداره به عبارتی واردات ماژولی که فقط به خاطر فیکس بودن با سیستم ios برای فروشندگان منطقی نیست و قیمتی 3 الی 4 برابر این ماژول ها داره

  2. سلام شما عبارت bluetooth terminal app for iphone رو در گوگل سرچ کنید و برنامه هایی که لینک app store شون میاد رو نصب و امتحان کنید چون من از apple دیوایسی ندارم به همین خاطر با اطمینان نمی تونم بگم

 53. قبلا سرچ كردم.چندتا برنامه هم نصب كردم ولي هيچكدوم جواب ندادن.بازم خيلي ممنون از توجهتون به سوالات

 54. سلام مهندس برای ارتباط دوطرفه بین دوتا میکرو از کدوم دستورات ماژول(HC05) استفاده کنم باتشکر

  1. باید یکی از ماژول ها به صورت slave و یکی به صورت master تنظیم بشه که نحوه تنظیم در at command هایی که در قسمت های قبل آموزش برای دانلود گذاشته شده موجود هستش

 55. سلام خدمت مهندس . وقتی می خواهم ارتباط سریال کنم . هم با hyper terminal و هم با blueterm وقتی اطاعات می فرستم و بهش می گم که دریافتی را روی lcd نشان بده ولی فقط مربع های تو پر روی lcd به ازای هر ارسال هر حرف نشان می دهد . توی هایپر ترمینال هم بهش می گم برگردونه XXXXXXXXX این طوری برمی گردونه .

  1. احتمالا مشکل تو باود ریت هست اگه درست تنظیم نباشه کاراکتر ها درست ارسال و دریافت نمیشه

    1. نه یدون کریستال هم میشه از ارتباط سریال استفاده کرد شما رجیستر های مریوط به سریال و کلاک میکروتون رو بگید تا بگم درست تنظیم می کنید میکروتون رو یا نه یه احتمال دیگه هم اینه که اگه ماژول تون رو به حالت دیفالت ریستور کردید دیگه باودریتش 9600 نیست و باید 115200 امتحان کنید

 56. سلام دوست عزیز ، خیلی ممنون از مطالب مفیدت 🙂
  من یه مشکلی دارم
  وقتی تغذیه ماژول رو وصل میکنم و led با فرکانس 2 هرتز روشن خاموش میشه
  با گوشی هم hc05 رو پیدا میکنم و با رمز 1234 ، pair میشم
  ولی تو نرم افزار های ترمینال اندروید کانکت نمیشه
  میشه راهنمایی کیند؟
  به تنظیمات ماژول هم دست نزدم

 57. سلام
  چرا لینک دانلود را نه گذاشتید
  لینگ نرم افزار اندرویید هست
  با ز هم ممنون

  اگه میشه لینگ را برام امیل کنی

 58. سلام
  من یه دماسنج درست کردم با ds1820 با hc05 هم کار کردم
  میخوام دمای دماسنج رو بوسیله بلوتوث روی گوشی نشون بدم
  اقای یونس عباس زاده میشه راهنمایی کنید.
  البته بسکام

 59. چرا کسی جواب نمیده حداقل بگو با چه کدی باید بفرستم قسمت اندروید با خودم

 60. سلام با تشکر از اموزش خوبتون خواستم بپرسم برنامه رو با زبان بیسیک قرارندادید؟

 61. سلام دوست عزیز
  چجور میشه این برنامه رو با کریستال داخلی 8 مگاهرتز راه اندازی کرد؟

 62. با سلام
  علی آقا بابت سایت مفیدتون متشکرم. من رشته ام شیمی هست ولی در باب کارم گاهی مجبورم کارهای برنامه نویسی مرتبط رو انجام بدم . روی یک وسیله کار میکنم که توسط PLC زیمنس کنترل میشه. با توجه به اینکه این PLC قابلیت ارتباطی توسط wifi رو داره ، چطور و با چه وسیله ای می تونم دیتای مد نظر رو بین PLC و برنامه ای که تحت ویندوز نوشتم رو رد و بدل کنم ، ایا دستورات AT Command در اینجا کارایی داره؟ آیا باید از ماژول های Wifi استفاده کنم؟ خواهش می کنم اگه میشه من راهنمایی کنید.

  با سپاس فراوان

 63. سلام و خدا قوت
  اگر بخوايم داده ها رو بفرستيم به گوشى بايد از چه دستورى استفاده كنم؟
  مثلا دماى محيط رو برامون بفرسته رو گوشى

 64. سلام ببخشید من با atmega328میخوام یه برنامه با ماژول بلوتوث بنویسم که وقتی این دو تا وصل شدن به هم اگه دور شدن و اتصالشون قطع شد گوشی به لرزه در بیاد ممنون میشم کمکم کنید

  1. ربطی به برنامه میکروکنترلر نداره باید برنامه برای گوشیتون بنویسید تا اگر اتصال با بلوتوث مورد نظرتون قطع شد یه کار تعریف شده رو براتون انجام بده

 65. سلام
  من می خوام یک سری داده ها رو که از یک ماژول فشار می گیرم رو مستقیما از طریق ماژول بلوتوث به سیستم منتقل کنم. داده هاییم که می گیرم، فشار هوا هستش که مدام در حال تغییر است. یعنی در واقع می خواهم که بجای اینکه آردوینو رو از طریق سیم USB به کامپیوتر وصل کنم، داده ها رو با بلوتوث بفرستم و همزمان Serial Plotter رو ببینم.
  با تشکر از توضیح کافی در اینخصوص

  1. خوب همه چی رو که خودتون توضیح دادید کافیه اطلاعتتون رو به صورت سریال به ماژول HC-05 بدید و از طریق کامپیوتر به ماژول سریال وصل بشید ویندوز ماژول بلوتوث رو به عنوان پورت سریال میشناسه و متونید ازش استفاده کنید

 66. عزتی جان سلام یک سوال چگونه بلوت مازول nod 32 را راه اندازی کنم راهنمایی بفرمایید ممنون از شما

 67. خسته نباشد آقای عزتی گل. مطالبتون بسیار شیوا و واضح
  بابت همه ممنون. فقط خواهشا اگه میشه کمکم کنید. من با انواع و اقسام برنامه ها ماژول رو تنظیم کردم تمامی دستورات رو قبول میکنه به جز دستور پسوورد. میزنم بطور مثال. AT+PSWD=2525 همش ارور میده. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. با تشکر….

 68. سلام وخسته نباشید .من با استفاده از راهنمایی هاتون این سیستم رو راه اندازی کردم و درحالت اکو هم تست کردم. اما میخواستم به txو.rx فرستنده سوکتusb وصل کنم تا پرینتر رو بطور بی سیم به pc وصل کنم .لطفا اگه امکان دارد و عملی هست راهنمایی کنید واگه امکان ندارد بفرمایید تا دیگه الکی سعی نکنم

 69. با سلام وقتتون بخیر من یک مشکلی که برام پیش اومده وقتی ماژول بلوتوث رو با اتیمگا 16راه اندازی میکنم ومحتوا udrرو که از گوشی ارال شده روی lcd نمایش می دم اون کاراکتری که با گوشی می فرستم با اون کاراکتری که داخل lcdنمایش میده فرق دارن با نرم افزار های مختلف امتحان کردم همین طور بود و حروفی شبیه الفبای چینی نمایش میده بعد از کلی امتحان با ارسال این پیام guftcتونستم حرف nرو روی نمایشگر ببینم و دستور فعال سازی راه انجام شد شما میدونید اشکال از کجاست من مرحل راه اندازی رو از داخل کدویزارد انجام دادم ممنون میشم بهم کمک کنید

 70. سلام و خداقوت
  من یک ربات دارم میسازم میخواستم بدونم همزمان میتونم سنسور اکو و بلوتوث به آردوینو وصل کنم یا خیر

 71. سلام ممنون بابت توضیحات ، ایا امکان انتقال صدا انالوگ با لین ماژول وجوداره مثلا در ورودی صدایrca سینما خانگی بهش بدیم و در نقطه دیگه خروجی صدارو بگیریم به امپلیفایر بدیم و نیاز به پردازنده نباشه یا مثلا یکبار با کامپیوتر کانفیگ کنیم تمام دوتا ماژول بهم متصل بشن انتقال انجام بشه؟اگر خیر ماژولی هست که بشه صدا یک طرفه یا 2 طرفه 2wayانتقال داد ؟

   1. لطفا به نکاتی که اشاره کردم دقت کنید پردازنده ای نداریم یعنی شما فرض کن یه میکروفون مستقیم وصل میشه به این ماژول و در گیرنده به یه شکلی باید با این ماژول اتصال بیسیم رخ بده که پردازش نخواد مثلا دو ماژول یکبار برای همیشه باهم پیر بشن تمام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا